Notariusz i akty notarialne, gdzie jak również z kim?

Wydawałoby się, że zawarcie aktu notarialnego to zwykła formalność, która powinna pójść śpiesznie i gładko. W praktyce okazuje się, że warto przeznaczyć nieco czasu na odpowiednie przygotowanie się do zawarcia umowy notarialnej by nie trafić na nieprzewidziane trudności czy także pomyłki pisarskie.

Notariusz bydgoszcz – Jeżeli już już chcesz zostać inwestorem w domów i mieszkań to w zdecydowanej większości przypadków będziesz spotykał się z notariuszem – przynajmniej tego Ci życzę ? Przy prowadzeniu działalności deweloperskiej okazało się, że w pewnym momencie rozwoju firmy nie byłem w stanie znaleźć czasu, który był potrzebny na uczestnictwo we wszystkich wymaganych aktach notarialnych. I tak już przy kilkudziesięciu nieruchomościach, które miałem sprzedać rocznie planowany czas na akty notarialne wyglądał około tak:

umowa deweloperska – 1,5 godziny czytania + około 1 godziny na dojazd. Ponadto wszystkie umowy zawierane zostały z reguły w różnorakich terminach co wymagało odpowiedniego ustawiania dnia żeby nie okazało się, że jakieś spotkanie czy też wydarzenie się przedłużyło a ja mógłbym spóźnić się na akt notarialny. umowa przyrzeczona – 1 godzina czytania. Tutaj udawało się umówić klientów ,hurtem” – czyli np. kontrahenta z tego samego osiedla podpisywali umowy po kolei poczynając od np. poniedziałku ? , więc można dodać tylko około 15 minut średnio na dojazd i przerwy. Zauważ, że udział w samych umowach deweloperskich przy przykładowo. 25-ciu jednostkach sprzedażowych to ponad 62 godziny rozrzucone w różnych okresach czasu, a udział w umowach przyrzeczonych to prawie 29 godzin – co daje przy 8-godzinnej dniówce – ponad 4 dni siedzenia w kancelarii notarialnej (!) – i to przy założeniu, że wszyscy klienci mogliby stanąć do aktu w zaproponowanych przeze mnie godzinach.

Reasumując: około 2 tygodni roboczych musiałbym spędzić w kancelarii podpisując umowy. Nie liczę tutaj aktów notarialnych dotyczących pozyskiwania nowych gruntów majątkowych. A co z prowadzeniem spółki i z zarządzaniem realizacją inwestycji? Wszakże to są w chwili obecnej rzeczy na które muszę posiadać najwięcej czasu.

Rozstrzygnięciem dla mnie okazało się powołanie pełnomocnika, który zawierał umowy o treści z góry ustalonej. Ewentualne wymagane drobne zmiany odbywały się na bazie telefonicznej konsultacji notariusza ze mną. Prawdopodobnie takie rozwiązanie będzie także odpowiednie dla Ciebie? Wszystko uzależniony jest od skali działalności, no i z pewnością od… Twojego nastawienia. Niektórzy nie są w stanie scedować na nikogo innego takich czynności w obawie przed brakiem 100% testom nad tekstem zawieranych aktów notarialnych. Jak jest w Twoim przypadku? Myślę, że warto abyś na spokojnie to rozważył kancelaria notarialna bydgoszcz.

Jeśli interesuje Cię zagadnienie działalności deweloperskiej to przeczytaj koniecznie mój inny wpis: Jak zostać deweloperem i zarabiać na budowie mieszkań a również Jak prowadzić lokowanie deweloperskie

Niemniej jednak od czego zacząć i co zrobić aby dobrze wyselekcjonować kancelarię? Jak podpisywać akt notarialny , a oprócz tego na co zwrócić uwagę we współpracy z notariuszem? Poniżej wiele zasad, które mogą ułatwić Kobiety i mężczyźni zorientowanie się w tym kwestiach.

Podczas sporządzania umów w formie aktu notarialnego mogą pojawić się w nich usterki. Różny może być ich kaliber – każdy z nich może jednak spowodować u nas niepotrzebny stres. Ma możliwość zdarzyć się literówka w nazwisku, która uniemożliwi dokonanie wpisu w księdze wieczystej, niemniej jednak ma możliwość zdarzyć się również: złe zapisanie kwoty do zapłaty, numeru konta czy także błędne zsumowanie udziałów w gruncie, i tak dalej.

Konsekwencje błędów w akcie notarialnym mogą być bardzo kłopotliwe, skomplikowane do naprawienia , co więcej… bardzo kosztowne. Wyobraź sobie, że jesteś deweloperem i sprzedając mieszkania zapomniałeś o wpisaniu służebności regulujących dostęp do miejsc parkingowych czy do drogi, która miała być w zamierzeniu wspólnie użytkowana. Wyprostowanie takich sytuacji nie w każdym momencie jest zwykłą formalnością – niezależnie od tego kto nie dopilnował swoich obowiązków: notariusz czy inwestor. Warto więc przyłożyć się do dobrego zaplanowania aktu notarialnego by zminimalizować ryzyko powstania błędów.

Masz zamiar nabyć lokal na rynku pierwotnym? Przeczytaj mój wpis Czy zakup lokalu mieszkalnego od dewelopera jest ryzykowny i zobacz na co warto zwrócić uwagę przy takiej transakcji.

Jak wyselekcjonować właściwego notariusza? Zacznijmy od podstaw. Warto zastanowić się, czy to takie istotne, by mieć ,własną” kancelarię notarialną?

Po kilkunastu latach inwestowania i setkach zawartych aktów notarialnych jestem przekonany, że warto. Optymalnie jest posiadać wręcz kilka zaprzyjaźnionych kancelarii. Oto dlaczego:

Po pierwsze będziesz miał większe możliwości aby ustalić dogodny termin aktu notarialnego. O ile w jednej kancelarii będzie tłok, to może się okazać, że w tym samym czasie w innej są wolne terminy.

Po drugie niektórzy notariusze posiadają większe niż inni ich koledzy wiedzę praktyczną w pewnych aspektach działalności – np. u jednego notariusza nie gorzej będzie zawrzeć umowę spółce a u innego podpisywać przykładowo. umowy deweloperskie.

Notariusz jako osoba godna zaufania Warto zwrócić uwagę na to, abyś mógł w łatwy metodę porozumieć się z wybranym rejentem. Notariusz powinien być też osobą priorytetowo godną zaufania – zarówno dla Ciebie, jak i dla drugiej strony transakcji. Jedynie w atmosferze wzajemnego zaufania możliwe jest dobre przeprowadzenie transakcji, szczególnie tych bardziej trudnych.

Elastyczność w zakresie ustalania terminów Warto wybrać takiego notariusza, który będzie gotowy żeby zrobić dla Ciebie akt notarialny także w niestandardowych godzinach. Może się zdarzyć, że sprzedający będą mogli stawić się w komplecie na przykład. tylko w sobotę po południu, a nie każda tani notariusz bydgoszcz kancelaria zechce podjąć się sporządzenia aktu w takim terminie. Niestandardowe terminy najcześciej przydają się wówczas gdy sprzedawane są domów i mieszkań będące współwłasnością wielu osób – np. kilkudziesięciu. Częściej są to jedne z bardziej opłacalnych transakcji jakie będziesz spinał.

Czy można negocjować cenę aktu notarialnego z notariuszem? Tak, jak najbardziej możesz negocjować stawkę wynagrodzenia notariusza – tzw. taksę notarialną. Niestety są niezbite opłaty stałe – takie jak podatek od czynności cywilnoprawnych czy opłaty za wpis do księgi wieczystej, na które nie masz żadnego wpływu, a które w większości umów sprzedaży będą konieczne do poniesienia.

Jak umówić się na zawarcie aktu notarialnego? Zwyczajowo przyjęło się, że to strona kupująca ma prawo wyboru kancelarii notarialnej, w której odbędzie się transakcja. O ile zatem masz zamysł zakupić nieruchomość to nie wahaj się wskazać osobistej kancelarii do dokonania czynności.

Jadąc do znanej Wszyscy ludzie kancelarii będziesz mógł skupić się na niebagatelnych aspektach umowy, a nie zastanawiać się jak odnaleźć samą kancelarię czy też gdzie zaparkować auto.

Co dostarczyć notariuszowi przed aktem notarialnym? Przedtem postaraj się dostarczyć notariuszowi komplet potrzebnych mu treści w czytelny sposób. Podaj osobiste informacje Oraz informacje drugiej strony umowy, dane nieruchomości – takie jak numer księgi wieczystej, numer działki, adres, itp. – dostarcz potrzebne dokumenty – takie jak zaświadczenie o przeznaczeniu, zaświadczenie o rewitalizacji, czy inne wymagane w danej transakcji jeśli taki obowiązek będzie spoczywał na Tobie.

Opisz także wszelkie istotne okoliczności umowy, którą chcesz zawrzeć – takie jak: – cena nieruchomości – warunki płatności – sposób i termin przekazania nieruchomości

Upewnij się przed aktem notarialnym, że druga strona umowy także dostarczyła komplet potrzebnych dokumentów.

Jak przygotować się do aktu notarialnego? Przygotuj sobie kartkę z numerem konta – zarówno w przypadku gdy sprzedajesz nieruchomość, ale także kiedy zawierasz umowę innego typu – np. warunkową – w wyniku której możesz spodziewać się przelewu zwrotnego.

Kto ponosi koszty aktu notarialnego? Zwyczajowo przyjęło się, że koszty aktu notarialnego ponosi kupujący. Więc o ile to Ty będziesz płatnikiem — nie zapomnij o zabraniu ze sobą odpowiedniej ilości kasiorki. Ze stuprocentową pewnością znacznie wygodniej będzie, jeżeli już będziesz mógł zapłacić za akt notarialny przelewem – na co także warto zwrócić uwagę dokonując wyboru stałej kancelarii do współpracy.

Jak zawrzeć akt notarialny? Jeżeli już już jesteś wzrokowcem – tak jak ja – to poproś notariusza o przygotowanie wydrukowanego aktu notarialnego dla siebie – tak, abyś mógł na bieżąco sprawdzać poprawność wszystkich zapisów. Zauważyłem że, gdy nie widzę samego aktu, a wyłącznie go słucham to po pewnym czasie wyłączam się i nie jestem w stanie odpowiednio gruntownie kontrolować treści odczytywanych słów.

Muszę je po prostu widzieć.

Jeżeli już masz jednakowo, to poproś o swój egzemplarz i na bieżąco czytaj właściwie każde zdanie które odczytuje notariusz. W ten sposób znacznie zwiększasz szanse na to, że wyłapiesz na tym etapie ewentualny błąd.

Jakie informacje warto szczególnie uważnie sprawdzić? Priorytetowo starannie sprawdź osobiste informacje osobowe, informacje domów i mieszkań, cenę dystrybucji , a przy tym termin zapłaty. W trakcie czytania aktu notarialnego sprawdź także uważnie dane konta bankowego, na które masz otrzymać zapłatę ceny domów i mieszkań.

No i wreszcie najistotniejsze: upewnij się, że umowa którą zawierasz jest tą którą chcesz zawrzeć. W razie sugestie, jeśli nie są dla Ciebie jasne jakieś sformułowania czy także konstrukcja samej umowy, nie wahaj się prosić notariusza o wyjaśnienia. Ich udzielenie jest jego koniecznością. Musi on także upewnić się, że wiesz jaką umowę podpisujesz i że robisz to zupełnie świadomie.

Jak bezpiecznie zapłacić za nieruchomość? Tutaj przypomina mi się historia transakcji pewnego znajomego:

W trakcie sprzedaży swojego mieszkania Marek spisał z kupującym akt notarialny w którym napisano, że cena za nieruchomość została zapłacona. Potem wyszli wspólnie z kancelarii i udali się do banku aby kupujący mógł stworzyć przelew, ale okazało się, że mając na uwadze na wczesną godzinę bank jest jeszcze zamknięty i będzie otwarty dopiero za godzinę. Kupujący zaproponował więc, że spotkają się za godzinę i wtedy wykona przelew. Aktualnie Marek poczuł się mocno niepewnie gdy wyobraził sobie siebie za godzinę jak samotnie stoi przed bankiem w oczekiwaniu na kupującego. Zaproponował więc aby się nie rozstawać i zaprosił kupującego na kawę gdzie wspólnie doczekali do otwarcia banku. Kontrahent wykonał przelew i transakcja zakończyła się pomyślnie.

Można natomiast łatwo wyobrazić sobie, że ta sytuacja skończyłaby się dramatycznie. Nieuczciwy kupujący mógłby wykorzystać fakt, że posiada dokument potwierdzający dokonanie zapłaty za nieruchomość i mógłby zwyczajnie… pójść w własną stronę niezależnie od tego czy bank byłby zamknięty czy otwarty.

Dlatego warto umieszczać w akcie notarialnym zapisy kompatybilne z faktami. O ile umawiasz się, że kupujący zapłaci Inni ludzie najpóźniej w ciągu 3 dni przelewem – to właśnie w ten sposób to zapiszcie. Dosłownie jeżeli już już macie zamiar udać się wspólnie do banku tuż po samym akcie notarialnym.

Sprzedajesz nieruchomość, a zapłatę masz dostać dopiero za jakiś czas? Zobacz jak możesz się zabezpieczyć – jeden ze sposobów opisuje Piotr we wpisie: Zadbaj o swoje bezpieczeństwo przy sprzedaży nieruchomości

Pamiętaj o tym, że niektórzy ludzie podpisują akt notarialny jeden raz w życiu więc wybierz kancelarię w któr

Dodaj komentarz