Samemu też dasz radę wymalować ściany

O ile zależy nam na zaoszczędzeniu podczas budowy czy remontu domu warto zdecydować się na samodzielne pomalowanie domu, ażeby zapłacić jedynie za materiały. Malowanie nie należy do niełatwych zamówień, jednak powinno się przy nim pamiętać o paru bardzo poważnych zasadach, które pozwolą nam osiągnąć zadowalający efekt.

Poniżej przestawiliśmy wiele z nich.

Ważną sprawą są odpowiednie warunki do rozpoczęcia malowania. Temperatura na dworze powinna wynosić najlepiej w granicach 18-21oC. Jest to związane z tym, że malowane pomieszczenie musi być w wielu wypadkach wietrzone, a przy niższych temperaturach farba będzie schła znacznie dłużej. Niezbędne jest także odpowiednie przygotowanie powierzchni. Stary, popękany tynk musi być skuty, dokładnie tak samo trzeba usunąć stare farby i tapety, a także wszelkie zabrudzenia na ścianach i suficie.

W wyborze adekwatnej farby powinnaś kierować się rodzajem powierzchni, na jaką będzie ona nakładana. Do betonu, tynku czy płyt gipsowo – kartonowych użyjemy farb akrylowych. Farby klejowe są odpowiednie dla ścian i płyt gipsowych. W łazience i kuchni idealnie nadadzą się farby lateksowe i lateksowo – akrylowe. Również wybór koloru powinien być przemyślany. Jeśli służy nam do tego wzornik barw to powinnaś wybierać farbę o ton jaśniejszą od wybranej z niego, gdyż po pomalowaniu na dużej ścianie kolor będzie wyglądał na ciemniejszy. Możemy to sprawdzić robiąc próbę i pomalować kawałek ściany, a następnie przyjrzeć mu się w świetle dziennym i sztucznym. Dzięki temu będziemy posiadać zapewnienie, czy w tej chwili na takim odcieniu nam zależy.

Aby zaoszczędzić sobie zbędnych wydatków, a także uniknąć potrzeby dokupowania farby, musisz w miarę z dokładnością wyliczyć, jak dużo litrów jest nam potrzebne. W tym celu zliczamy powierzchnię wszystkich ścian i sufitu, odejmujemy od tego powierzchnię okien i drzwi, a następnie otrzymany wynik dzielimy poprzez wydajność farby, która jest podana na opakowaniu. Warto zakupić farbę z lekkim nadmiarem, gdyż dokładna wydajność farby będzie zależna od tego, jak szczegółowo będziemy malować.

Pomimo, iż malowanie nie jest trudne, powinno się je starannie analizować jeszcze przed rozpoczęciem zamówień i dobrze zaplanować. Umożliwi to nam na uniknięcie niepotrzebnych przestojów wynikających np. z właściwości farb – konieczności nakładania farb w adekwatnej kolejności czy również czasu ich schnięcia.

Dodaj komentarz